SIK SORULAN SORULAR

DFH-UYDU yayınlarını izlemek için hangi ekipmanlar gerekiyor ?

Amerika kıtasında DFH yayınlarını izleyebilmek için, DFH Network'ten temin edeceğiniz 36" lik bir uydu anteni ve DFH Digital uydu alıcısına ihtiyacınız olacaktır. DFH Uydu sistemi, uydu anteni ve DFH Digital alıcının yanı sıra, sistemin kurulumu için gerekli tüm aksesuar ve yan aksesuarları içermektedir.

Evimde kullanmakta olduğum çanak anteni DFH-UYDU yayınları için kullanabilir miyim ?

DFH uydu yayınlarını Kuzey Amerika'da sağlıklı bir sekilde alabilmeniz için gerekli anten boyutu, 36"dir. Amerika'da ulusal yayınların izlenmesi için kullanılan antenlerin, ortalama olarak boyu, 18" (mini dish) olduğu için bu antenler DFH yayınları için kullanılamaz.

Evimde kullanmakta oldugum alıcıyı DFH-UYDU yayınları icin kullanabilir miyim?

Amerika'daki ulusal yayınların izlendiği bir cok uydu alıcısı, DFH'in şifreleme sistemi ile uyumlu değildir. DFH sinyali üzerindeki şifrenin çözülmesi ve abonelik bilgilerinin sağlıklı aktarımı için, DFH Digital uydu alıcısının kullanımı şarttır.

Antenim hangi yöne bakacak ?

DFH'in, Kuzey Amerika'ya yayın yaptığı uydu, Amerika haritası göz önüne getirildiğinde Houston,Texas üzerindedir. Buna göre Amerika'nın batı kıyısına yakın eyaletlerinde uydu anteni Güney-Doğu; Doğu kıyısına yakın eyaletlerinde ise Güney-Batı yönüne bakacaktır.

Yayın almamı engelleyebilecek unsurlar nelerdir?

Öncelikle, çanak antenin monte edilecegi yerin, doğru yönü görüp görmediği belirlenmeli ve uyduya dogru belirlenecek alanda, herhangi bir engelleyici unsurun bulunmaması gerekir. Bu engelleyici unsurlar, bina, duvar, ağac, cam, elektrik direği vs olarak örneklendirilebilir. Çanak antenin uyduyu görüş açısının, tamamen açık olması gerekir.

DFH-UYDU Sistemini kendim kuracağım, ne yapmam gerekiyor ?

Sistemi kurmak için, öncelikle müşterimize gönderilen paketin içindeki kurulum kılavuzundaki açıklamaların dikkatlice okunması ve sistemin montajının, verilen bilgiler doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Uydu anteni ve kabloların montajından sonra yapılması gereken en önemli işlem, müşterimizin uydu antenini sağlam bir zemin üzerine monte etmesi, uydudan sinyali yakalaması ve sinyal kalitesini Müşteri Hizmetleri Servisi'nden alacağı bilgi doğrultusunda, istenilen seviyeye getirmesidir. Bu işlemlerden sonra, uydu antenini sallanmayacak ve dönmeyecek şekilde sabitleyerek, kendilerine bildirilen DFH hesap numarasını (DFH-XXXXX) yada smart card numarasını söyleyerek, sinyallerin kontrol edilmesini sağlayıp, yayını aktif hale getirilebilir.

DFH-UYDU sistemini kurmak için, profesyonel olarak kimden yardım alabilirim?

Çanak antenin kurulumu ile ilgili kılavuz, DFH tarafından, ekipman ile birlikte müşterilerimize gönderilmektedir. Müşterimizin kurulum icin, profesyonel bir yardım alması gerekirse, 1 (877) 433-4638 numaralı telefondan Müşteri Hizmetleri Servisi'ne ulaşıp, bilgisayar sistemimize kayıtlı olan, ve bölgelerinde "serbest çalışan" yerel kurucuların, isim ve telefon bilgilerine ulaşabilirler.

DFH-UYDU sisteminin iade şartları nedir?

Müşterimiz, yeni satın almış olduğu DFH sistemini herhangi bir sebeble kuramaz ise, 30 gün içinde DFH'e iade edebilir. İptal sartları ile ilgili ayrıntılı bilgiye 1 (877) 433-4638 numaralı ücretsiz hattımızdan ulaşabilirsiniz. Yayını iptal etme, yayını dondurma, yayını aktive etme ve ekipman iade işlemleri için Musteri Hizmetleri Temsilci'si ile görüsme zorunlu bir gerekliliktir. Islemler, müşterimiz tarafınca mesaj servisi ile, yada abonelik ödemeleri durdurularak başlatılamaz.

Teknik bir problem ile karsılaştığımda kimi aramam gerekiyor?

Teknik Destek Departmanı her türlü teknik sorularınız ve problemleriniz için Pazartesi - Cuma 8:00am PST - 7:00pm PST Cumartesi - Pazar 8:00am PST - 5:00pm PST saatleri arasında hizmetinizdedir. DFH Teknik Destek Departmanı'na 1 877 334-8324 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Garanti sürem bittikten sonra arıza olursa ne yapmalıyım ?

Müşterimizin, herhangi bir arıza durumunda, DFH Teknik Destek Departmanı'nı 1 (877) 334-8324 araması ve Teknik Destek Departmanı'nın, RMA (Return Merchandise Authorization) işlemlerini başlatması gerekir. Ayrıntılı bilgi yine teknik servisimizce verilecek ve müşterimizin ilgili islemleri bu departmanda tamamlanacaktır. RMA servisinden yararlanmak icin aktif abonelik işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Aktif olmayan DFH-UYDU sistemini nasıl aktif hale getirebilirim?

Hesap iptal olmuş ise internet sayfamızdan yada Müşteri Hizmetleri Departmanı'mızdan mevcut promosyonlar hakkında bilgi alınabilir. Eğer hesap ödemenin gecikmesi nedeni ile 1 aydan kısa bir dönem için kapalı kalmış ise, Müşteri Hizmetleri Departmanı'mızdan ödeme miktarı ile ilgili bilgi alınabilir. Aktivasyon Müşteri Hizmetleri Departmanı'mız tarafınca yapılacaktır.

Başkasının kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Kullanılacak kredi kartı, hesap sahibinin soyadını taşımıyorsa, kredi kartı sahibinden yazılı izin almak gerekmektedir. Tarafımızca hazırlanmış bu yasal forma, internet sayfamızdan ya da Müşteri Hizmetleri Departmanı'mız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yayınımı geçici bir süre için dondurabilir miyim?

Abonelik yılda bir kez olmak üzere, en fazla 1 aylık bir dönem için dondurulabilir. Abonelik, yayının dondurulduğu günden itibaren 30. gün müşterimiz tarafınca başlatılmamış ise, DFH tarafından, otomatik olarak aktif hale getirilecektir.

DFH-UYDU sistemini başka birine transfer edebilir miyim?

Müşterimizin, Müşteri Hizmetleri Departmanı'mızı arayarak, hesabı açtırırken vermiş olduğu şifreyi doğrulaması ve transfer edeceği kişinin adı, soyadı ve telefon numarasını bildirmesi gerekmektedir. Müşteri Hizmetleri Departmanı'mız bu kişiyi arayarak gerekli ödemeleri alıp, transfer işlemini gerçekleştirecektir.

Başka bir adrese taşınıyorum, hesabımla ilgili ne yapmam gerekir?

DFH'i Kuzey Amerika'nın her bölgesinde izlemek mümkündür. Yapmanız gereken tek işlem, DFH sistemini eski evinizden söküp, yeni evinizde sinyali alabileceğiniz sağlam bir zemine monte etmek olacaktır. Hesabınızın doğruluğu için, Müşteri Hizmetleri Departmanı'mızı arayarak yeni adres bilgilerinizi bildirmeniz gerekmektedir.

DFH-UYDU yayınlarını evimin başka odalarına da taşıyabilir miyim?

Teknik olarak mümkündür. Ayrıntılı bilgi için Müşteri Hizmetleri Departmanı'mız aranmalıdır.

İşyeri sahibiyim, DFH'e reklam nasıl verebilirim?

Kuzey Amerika'da yaşayan türk toplumunun sahip olduğunuz işyerinizin potansiyel müşterileri olduğunu düşünüyorsanız, Türkçe konuşulan evlerin büyük bir bölümüne ulaşan DFH'e reklam vererek, işlerinizi geliştirebilir, yeni müşteriler edinebilirsiniz. Reklam hakkında daha detaylı bilgi için ücretsiz hattımız olan 1 (877) 473-5526 numaralı telefondan bize ulaşabilir, www.dfhmarketing.com adresinden yararlanabilirsiniz.

Copyright Policy      Privacy Policy      Terms of Service      Customer Agreement

Copyright ©2014 DFH Network Inc. All Rights Reserved